Тема Розпад
Османської імперії. Турецька республіка за правління Кемаля Ататюрка. Витоки
Палестинської проблеми.
Мета:
Пояснювати витоки Палестинської проблеми; дослідити
розвиток Турецької республіки за правління Кемаля Ата-тюрка;
аналізувати особливості економічних і політичних процесів у
Туреччині;
характеризувати роль визначних політичних діячів: тлумачити та
застосовувати поняття і терміни: палестинська
проблема; розвивати вміння працювати з таблицями; Виховувати демократичні
переконання в учнів
Тип уроку: урок засвоєння нових
знань.
Обладнання: атлас, підручник, роздатковий матеріал
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент уроку
II. Актуалізація опорних знань
Метод «Мозкова атака»
Назвіть основні наслідки Першої світової війни для Османської
імперії.
IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу
Складання хронологічного ланцюжка
Розповідь вчителя про революційні події в Османській імперії
супроводжується складанням хронологічного ланцюжка.
Завдання
• Перегляньте хронологію революційних подій у
Туреччині та підбийте підсумки революції.
Робота з підручником
Учень зачитує «Мустафа
Кемаль Ататюрк — батько турецького народу».
Робота з таблицею
Вищі органи влади Туреччини за Конституцією 30 квітня 1924 р.
Президент
|
Уряд — Кабінет Міністрів
|
Великі національні збори
|
Здійснював разом з урядом виконавчу
владу. Обирався на 7 років
|
Із депутатів парламенту президент призначав
прем'єр-міністра, який формував уряд
|
парламент (меджліс)
Законодавча влада
|
Виборці. Вибори до парламенту були двоступеневими за
мажоритарною системою. Жінки не брали участі у виборах, з 1930 р. вони
отримали право обирати та бути обраними до муніципальних органів влади, а з
1934 р. — до меджлісу.
Декларувалися всі
головні демократичні права і свободи.
|
Завдання
Доведіть, використовуючи
наведену таблицю та додаткову інформацію, що Туреччина розвивалася
демократичним шляхом.
Складання таблиці
За допомогою підручника і розповіді вчителя учні складають таблицю
«Реформи Мустафи Кемаля Ататюрка».
Евристична бесіда
Учні за допомогою матеріалу підручника знайомляться з витоками
палестинської проблеми. Після цього вчитель проводить бесіду за запитаннями.
1. Покажіть на карті розташування Палестини. Чому ці землі мають
велике значення як для євреїв, так і для арабів?
2. Хто вперше висловив ідею про створення єврейської держави?
3. Яку роль відіграла Велика Британія у розпалюванні конфлікту між
арабами та євреями? Чому, на вашу думку, вона була зацікавлена у даному
конфлікті?
4. Які кроки робив британський уряд для врегулювання конфлікту?
IV. Закріплення вивченого
матеріалу
Бесіда
1.
Розкажіть про Мустафу Кемаля.
2.
Назвіть позитивні та негативні прояви в процесі
державотворення Туреччини
V. Підбиття підсумків
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати
матеріал теми в додаткових джерелах
|